Bölcs Bagoly Városi Könyvtár stratégia terve

 

A Bölcs Bagoly Városi Könyvtárnak, mint a Szikszói Városi Intézményműködtető Központ és Könyvtár tagintézménynek stratégiai terve

 

 

"Olvasni nem azért érdemes, hogy "műveltek", hanem hogy gazdagok legyünk, hogy egyetlen életünkben sok ezer életet leéljünk és megtapasztaljuk, milyen a bukás, a hatalom, a magány, a diadal, a születés, a halál, a hazátlanság és a szerelem.."

                                                                                                              Müller Péter

 

   A könyvtár jellege szerint nyilvános, közművelődési feladatokat ellátó intézmény. 1954-ben alapították, azóta folyamatosan működik településünkön közművelődési könyvtár. Az évek során többször váltott helyszínt és többször csatolták más intézményhez gazdasági megfontolásokból. 1991-ben a Petőfi Sándor Művelődési Központ, Könyvtár és Művészeti Iskola tagintézménye volt. 2001-ben új kétszintes épületbe költözött, közvetlenül a helyi iskolakomplexum mellé. A 300 méteren belüli elhelyezkedés miatt, szükségtelen volt két könyvtár fenntartása, így a helyi iskola könyvtárának állományát beolvasztották Városi Könyvtár állományába. Ennek okán a Városi Könyvtár, 2012. július15-ig kettős funkciót látott el, közművelődési is iskolai feladatokat egyaránt. 2007-ben, a helyi testület döntése értelmében, a Petőfi Sándor Művelődési Központ, Könyvtár és Művészeti Iskolát, mint intézményt feloszlatták. A Városi Könyvtár a Szepsi Csombor Márton Szakképző, Általános Iskola és Pedagógiai Szakszolgálat tagintézménye lett. 2012. július 15-én újabb testületi döntés következtében a városi könyvtár az Önkormányzat által működtetett Ezüst Gázló Nonprofit kft–be került kiszervezésre, az iskolai könyvtár állományát pedig a régi bélyegzők alapján visszaadták a Szepsi Iskolának. 2012. november 15-ig tartott ez az állapot, majd a Városi Könyvtár ismét gazdát váltott és egy újonnan alakult önkormányzati intézmény tagintézménye lett, nevezetesen az Önkormányzati Konyha, Könyvtár, Általános Szolgáltató Központ és Inkubátorházé. 2015. március 1-től ismét intézmény átszervezés történt, így könyvtárunk új vezetés alá került. Az új intézmény neve, Szikszói Intézményműködtető Központ és Inkubátorház.

Könyvtárunk a viszontagságok ellenére, társadalmi helyzetét tekintve, Dél-Abaúj egyik fő információs és kulturális központjának tekinthető, a hazai közművelődési könyvtári rendszer része, tagja a nyilvános könyvtárak hálózatának. Szikszó és a környék lakosságának ellátása a feladata, ezen belül különösen nagy hangsúly helyeződik az élethosszig tanulás programjában való részvételre. Ebből kiindulva fontos szempontnak tartjuk az oktatással kapcsolatos dokumentumok beszerzését. Hátrányos helyzetű térség révén, elengedhetetlen a friss és teljes körű információellátás. A településen több intézmény működik, egyházi és városi óvoda, művészeti iskola, egészségügyi központ, kórház stb.. A városban az oktatás több szinten zajlik, közel ezer diák folytat itt tanulmányokat. Gimnáziumi, általános iskolai és szakképzői szinten képezik, oktatják a diákokat, felnőtteket. A városban számottevő a hátrányos helyzetű családok száma. A helyi munkaügyi központ tanfolyamokkal, átképzésekkel próbál javítani elhelyezkedési esélyükön. Könyvtárunk a felnőttképzés, az élethosszig tanulás programjához alkalmazkodva szintén célul tűzte ki a hátrányos helyzetűek felzárkóztatását. A képzésekhez megfelelő tankönyvek, szakirodalom, információs eszközök beszerzésével, használatba adásával, terem kiadással járul hozzá. 2012-ig mozgó könyvtári szolgáltatással a környék, Alsóvadász lakosságát látta el, jelenleg kérésre könyvtárhasználati órákkal, kölcsönzéssel, rendezvényekkel áll a község lakóinak rendelkezésére.

 

Célul tűzte ki, összhangban az országos könyvtár politikai trenddel,

 

·        a leszakadó rétegek felkutatását, felzárkóztatását,

 

·        az esélyegyenlőség megteremtését, a kulturális szolgáltatások, valamint az információhoz való jutás tekintetében

 

·        ennek érdekében szükséges és fontos feladat az információs infrastruktúra és dokumentum ellátás továbbfejlesztése

 

·        elengedhetetlen a minőségfejlesztés és minőségbiztosítás bevezetési feltételeinek megteremtése, valamint megvalósítása a könyvtárban

 

·        Könyvtárosok továbbképzése.


A könyvtár jövőképe

 

 

   Célunk, hogy a szikszói Bölcs Bagoly Városi Könyvtár 10 év múlva egy olyan információs és dokumentumszolgáltató központ legyen, amely megfelel az információs társadalom elvárásainak, a könyvtárhasználók igényeinek. Feladat a térség hátrányos helyzetű rétegeinek felzárkóztatása, a digitális szakadék enyhítése, megszüntetése. A megvalósításhoz viszont olyan technikai környezet kialakítása szükséges, ahol a felhasználó információkra kereshet rá, akár a könyvtár állományából, akár egyéb speciálisan összeállított adatbázisokból. Kérhet és kaphat felvilágosítást köz – és kulturális ügyekben használva a korszerű technikai eszközöket. Hozzáférhet a helyismereti gyűjtemény teljes digitalizált anyagához, ami még jelenleg nem megoldott. Tanfolyamokkal, kedvező díjazású internetes szolgáltatásokkal megtanítjuk, versenyképessé tesszük a térségünkre nagyon is jellemző hátrányos helyzetű lakosságunkat, hogy több esélyük legyen a munka világában való elhelyezkedésre. Fontos feladat a közügyek, és minden online módon megoldható ügyintézés segítése az idősebb korosztály, valamint az ilyen jellegű szolgáltatást igénylő könyvtárlátogatóink számára. A közel jövőben megvalósítandó feladat több részből tevődik össze, egyik alapvető eljárás, hogy a könyvtárban egy színvonalas multimédiás számítógéppark várja a diákokat, nyugdíjasokat, aktív dolgozókat, vagy éppen munkát, esetleg társat, ingatlant, stb. keresőket. Pályázati portál lévén a vállalkozók sűrűn látogassák a könyvtárat, hogy az aktuális pályázatokról, a versenyszféra is itt találja meg a rá vonatkozó jogszabályokat, a koordináció lehetőségeit. További elképzeléseink, hogy az addigra elkészülő gyógy-centrum gyógyfürdő látogatói itt-ott tájékozódhassanak a város kulturális életét illetően, illetve kielégíthetik olvasással, vagy az internet használattal, egyéb könyvtári szolgáltatással kapcsolatos igényeiket. A turisták számára természetes legyen, hogy több modern konfigurációjú multimédiás számítógép álljon rendelkezésre. A nagy turistaforgalom miatt népszerű lesz a hírlapolvasó részleg is és a szépirodalmi részleg is. Véleményünk szerint az olvasás nem megy ki a divatból, hiszen az embert a gondolkodás, a képzelő erő teszi emberré, és nem csak egyszerűen emberré, hanem képzett, művelt hasznos tagjává a társadalomnak. Ahhoz azonban, hogy jól gondolkodhasson  és ezt meg is tudja osztani másokkal, ismereteket kell szereznie. Könyvek nélkül, olvasás nélkül, még ebben a digitalizált világban sem lehet boldogulni. Hiszen a számítógép csak egy adattár, megkönnyíti a rengeteg információ tárolását, de nem fejleszti sem a gondolkodást, sem a képzelő erőt, míg a könyvek igen. Természetesen az információ áradat miatt megnő az elektronikus adathordozók száma, a tanulás terén egyre több CD-rom jelenik meg, de ugyanúgy szükség lesz a szakkönyvekre is. Egy tananyag megtanulása a számítógépről, pár perc után „rombolólag” hat az agyra, míg a könyvből való tananyag természetesen rögzül, nem károsítja az idegrendszert.

A jövőben, ha ilyen iramban fejlődik a világ, egyre inkább központi kérdés lesz a mielőbbi információhoz jutás, ezért jól felkészült az információ tömegek szelektálásában, keresésének módjában jártas szakaemberekre lesz szükség.

A környező településeken élő emberek számára is szeretnénk bővíteni  szolgáltatásainkat, emelni színvonalát. E-mailen, telefonon várjuk kérdéseiket, és arra törekszünk, hogy mielőbb teljesítsük azokat. Eljutunk azokhoz is, akik betegségük révén nem tudják személyesen igénybe venni a könyvtárat. Célunk, hogy a kisebb településeken élők is ugyanúgy részesüljenek az információs társadalom kínálta lehetőségekből, és ne képződjön szakadék sem szociális, sem egyéb okokból.

 A hagyományos személyes kapcsolatra könyvtáros és könyvtárlátogató között továbbra is szükség lesz, sőt talán még jobban ebben a kicsit rohanó, elgépiesedett világban. Mindig lesz, aki szükségét fogja érezni, hogy betérjen a könyvtár nyugodt, biztonságos falai közé akár csak egy kis beszélgetésre, vagy hírlapolvasásra, legyen az gyermek, fiatal, vagy éppen nyugdíjas. Ez az a hely, ahol a magányos vagy zaklatott lelkű emberek, fiatalok és idősek, kibeszélhetik problémáikat, jobban eltölthetik az időt, mint esetleg egy üres lakásban.

A másik véglet a számítógépek világa, a felgyorsult életvitelt folytatók között közkedveltebb lesz az online könyvtárhasználat, amikor az olvasó otthonából böngészi a könyvtár katalógusait, e-mailen keresztül érdeklődik, vagy adja le kívánságait, amit természetesen rövid időn belül teljesítenie kell a könyvtárosnak, legyen az a dokumentum az ország bármely pontján lévő könyvtárban.

Követve a kor elvárásait, egy pezsgő, korszerű, minden technikával felszerelt információs és kulturális központot szeretnénk megvalósítani az elkövetkezendő években, ahol a szolgáltatásokon kívül a különböző korosztályoknak szóló rendezvények, előadások színesítik a könyvtári életet. A galériában továbbra is állandó kiállítással támogatjuk a fiatal tehetségeket, hogy megismerhessék őket.

A felvázolt elképzelések megvalósításához elengedhetetlen alap a minőségbiztosítás bevezetése a könyvtárban, ami színvonalas számítógépparkot, korszerű informatikai eszközöket, jól fejlesztett dokumentum állományt és megfelelő szakember gárdát jelent, valamint a visszajelzés lehetőségét a felhasználók részéről. Fontos, hogy a fenntartó továbbra is biztosítsa az intézmény működési, tárgyi feltételeinek fő bázisát, költségvetési támogatás formájában. Ezen kívül figyelemmel kell kísérni az EU-s pályázatokat is, hogy nagyobb támogatásokat is meg tudjunk szerezni terveink megvalósításához az elkövetkezendő években.


Küldetés nyilatkozat

 

A szikszói Városi Könyvtár fő feladatának tekinti, hogy a város és vonzáskörzetében élő állampolgárok információhoz való jogát a legszélesebb körben érvényesítse.

 

Jól összeállított, rendszeresen bővülő állománnyal, a kultúra, az irodalmat népszerűsítő rendezvényekkel, színvonalas előadásokkal segítse a szabadidő hasznos eltöltését.

 

Korszerű számítástechnikai eszközökkel, a helyi iskola, óvoda, szakképző  pedagógiai céljának megfelelő naprakész dokumentumokkal segítse a diákok és a pedagógusok munkáját.

 

Felhasználói körben törekedjen az élethosszig való tanulás programjában résztvevők támogatására, segítésére, a képzéshez szükséges dokumentumok beszerzésével, technikai eszközök használatával.

 

A könyvtár adjon lehetőséget azon készségek elsajátításához, amelyek lehetővé teszik a könyvtárban rendelkezésre álló számítástechnikai és egyéb, a tájékozódást segítő eszközök aktív használatát.

 

Kiemelten biztosítson lehetőséget a felzárkóztatáshoz a digitális szakadék felszámolása céljából az arra rászorulók számára az információhoz való hozzáférés és ehhez szükséges technikai eszközök használatának elsajátítása tekintetében.

 

Információs központként adjon lehetőséget a közélet, a gazdaság, a kultúra, a tudomány és a művészet kérdéseiben való eligazodás segítésére.

 

Jól képzett könyvtári szakemberek álljanak a könyvtárat használók rendelkezésére, mind a tájékoztatás, mind a használat tekintetében.


Célkitűzéseink

 

 

 

 

 

·        Naprakész, személyre szóló tájékoztatás

·        Információkeresés

·        Szolgáltatások folyamatos fejlesztése könyvtáron belül, kiterjesztve a mozgókönyvtári szolgáltatásokra is

·        Irodalomkutatás

·        Tanfolyamok az online keresés elsajátításáról

·        Dokumentumokhoz való teljes körű hozzáférés

·        Könyvtárhasználat oktatása óvodás kortól-az olvasás megszerettetése

·        Könyvtári rendezvények szervezése

·        Aktív együttműködés a település pedagógusaival, civil szervezetekkel


Stratégiai terv

 

 

1. A fejlesztést befolyásoló tényezők (SWOT analízis):

 

Erősségek:

 

-         A Bölcs Bagoly Városi Könyvtár a nyilvános könyvtári ellátás része

-         Közművelődési funkció

-         A lakossági könyvtári ellátás központja

-         A helyi oktatás: óvoda, iskola, diákjainak, pedagógusainak kulturális, információs és tudományos központja

-         Mozgókönyvtári ellátásban részesíti Alsóvadász lakosságát

-         A megyei könyvtár szakmai felügyeletével segíti

-         A város Önkormányzata gondoskodik a könyvtár fenntartásáról

-         A költségvetés hozzájárul az állománygyarapításhoz

-         Maximálisan él a pályázati lehetőségekkel

-         A munkatársak felsőfokú végzettségűek

-         A számítógépes feldolgozás terv szerint halad

-         A könyvtár internetes honlapja tájékoztat a szolgáltatásokról

-         Internet elérhetőség az olvasói térben

-         Tájékoztatás, irodalomkutatás személyre szabottan

-         Könyvtárhasználati órák infokommunikációs eszközök bevonásával zajlanak

-         Nagy forgalmú könyvtárközi kölcsönzés az ország több könyvtárával, ODR tagság

-         Olvasást, könyvtárhasználatot, a kultúrát, az irodalom szeretetét népszerűsítő rendezvények, vetélkedők tartása

-         Idősek Napközi Otthonának könyvtári ellátása

 

Gyengeségek:

 

-         Az emeletre történő feljutás mozgáskorlátozottak számára nem megoldott

-         A tárgyi eszközök amortizációját nehéz pótolni

-         Az inflációt nem követi megfelelő mértékben az állomány beszerzési keret

-         Kevés az elektronikus képi és hangdokumentum

-         Nem kielégítő a működési feltétel: világítás korszerűtlensége, az épület megérett a felújításra

-         Kevés modern konfigurációjú, multimédiás számítógép áll az olvasók rendelkezésére

-         A városfejlesztés koncepcióban nem szerepel a könyvtár felújítása, belső technikai korszerűsítése

 

Lehetőségek:

 

-         A könyvtár szerepe az EU irányelvei alapján felértékelődtek, szerepe kulcsfontosságú lesz

-         A minőségi rendszer követelményeinek bevezetése a könyvtárban

-         Új finanszírozási formák, források felkutatása, kiaknázása

-         Folyamatos pályázati részvétel az önrész függvényében

-         Új célcsoportok felkutatása, szolgáltatások, szolgáltatási formák bővítése, bevezetése

-         Könyvtárhasználókkal partnerkapcsolat kialakítása az információ visszakeresés érdekében

-         Mozgókönyvtári szolgáltatás bővítése

 

Veszélyek:

 

-         A fenntartói források nem adnak elegendő fedezetet a megnövekedett szakmai feladatok ellátására, működtetésre, karbantartásra, technikai fejlesztésekre

-         Az említett finanszírozási hiány olyan problémákat vet fel, hogy félő, hogy a könyvtár nem tud megfelelni célkitűzéseinek: az információs technológia folyamatos fejlesztése nélkül a rendszer elavul, használhatatlanná válik, a nem megfelelő állománygyarapítás  az olvasó számának csökkenéséhez vezet.

-         Az élethosszig tanulás, a pedagógusok munkájának segítése megkövetelné a folyamatosan frissülő állományfejlesztést

-         Könyvtárhasználati órák, tanfolyamok, új eszközök híján nem megfelelő szintűek.

-         A digitális szakadék mélyül, különösen a hátrányos helyzetű térségekben, hiszen új technológiák bemutatása, oktatása, rendelkezésre bocsátása nélkül a felzárkóztatás elmarad.

-         Az állomány védelme nehezen oldható meg, egyre több lopás és rongálás tapasztalható

-         Szociális feladatként jelenik meg a hajléktalanok és munkanélküliek megjelenése a könyvtárban


Stratégia kialakítása

 

 

1.  A szolgáltatások kialakításának irányelvei:

 

-         Esély egyenlőség korra, nemre, származásra való tekintet nélkül, a

     könyvtárat a város és a környező települések lakói egyenlő jogokkal

     használhatják

-         Hátrányos helyzetű rétegek felkutatása, felzárkóztatása

-         Új technológiák készségszintű elsajátításának tanfolyam-szerű megoldása

-         A város lakóinak bevezetése  az e-közigazgatás, és egyéb internetes

     szolgáltatások használatába

-         Új szolgáltatások bevezetése a lakosság igényeinek megfelelően

-         Helyismereti gyűjtemény digitalizálása

-         Teljes körű minőségmenedzsment bevezetése

 

2. Fejlesztések iránya

 

-         könyvtári dokumentumok teljes számítógépes feldolgozása

    (Szirén Integrált Könyvtári Rendszer)

-         Internet elérése ingyen, vagy kedvezőbb áron

-         Közérdekű információszolgáltatások körének bővítése

-         Számítógéppark bővítése, folyamatos fejlesztése

-         Projektor beszerzése vetítésekhez, könyvtárhasználati órákhoz

-         Infrastruktúra fejlesztése


Prioritások

 

 

 

 

 

1.     Technológia fejlesztés :

 

-         Együttműködés kialakítása könyvtárak és közgyűjtemények között az eredményesebb pályázati tevékenység érdekében

 

2.     PR tevékenység

 

-         Könyvtárat, könyvtári szolgáltatásokat népszerűsítő programok

-         Szolgáltatások tartalmi, szakmai színvonalának emelése

 

3.     Szakterületi együttműködés:

 

-         Tájékoztatási források körének tágítása

-         Konzorciumi együttműködés a II. Rákóczi Ferenc Megyei Könyvtárral

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elérhetőség

Bölcs Bagoly Városi Könyvtár Könyvtárvezető: Konkoly Tiborné A könyvtár munatársai: Wihnalek Annamária, Fehérné Babus Judit

bolcsbagolyvarosikonyvtar@gmail.com

3800 Szikszó, Bolt u.6. főépület
3800 Szikszó, József A. u.1. A könyvtár rendezvényterme

Nyitva tartás :
Hétfő: 11.00-16.00
Kedd: 8.00-16.00
Szerda: 8.00-16.00
Csütörtök: 8.00 - 16.00
Péntek: 8.00 - 13.30
Szombat: 8.00 - 12.00 (Indokolt esetben a változtatás jogát fenntartjuk)

tel: 06/46/790-676
fax: 06/46/790-676
facebook: https://www.facebook.com/varosikonyvtar.bolcsbagoly.5

Keresés

<

© 2014 Minden jog fenntartva.

Készíts ingyenes honlapotWebnode